Nokia-Lumia-520
Nokia-Lumia-520

اجرای ویندوز ۸٫۱ آرتی بر روی لومیا ۵۲۰ توسط یک هکر

اخیراً وب سایت WPInternals یک ابزار بسیار جالب را منتشر کرده بود. این ابزار جدید که توسط هث کلیف نوشته شده به کاربر ان این اجازه را می دهد تا بوت لودر تعداد محدودی از گوشی های لومیا را آنلاک کنند و کاستوم رام ها را بر روی این گوشی ها فلش بزنند.

ابزار جدید ارائه شده از سوی فرد مذکور، در حال حاضر تنها گوشی های لومیا ۵۲۰، ۵۲۱، ۵۲۵، ۶۲۰، ۶۲۵، ۷۲۰، ۸۲۰، ۹۲۰، ۹۲۵، ۹۲۸، ۱۰۲۰ و ۱۳۲۰ را پشتیبانی می کند و مشخص نیست که در آینده گوشی های دیگر نیز به این لیست اضافه می شوند یا خیر. البته واضح است که استفاده از این ابزار برای یک کاربر معمولی کاری خطرناک به حساب می آید و اگر شما دانشی در خصوص کاستوم رام ها و یا بوت لودر ها نداشته باشید، ممکن است که به گوشی خود آسیب جدی وارد کنید و یا این که به طور کامل گوشی را خراب کنید. همان طوری که هث کلیف می گوید، کاربران با استفاده از این ابزار می توانند کار های بسیار عجیبی را انجام دهند!

اما حال به نظر می رسد که یک هکر از انجمن XDA که با نام کاربری Wack0Distractor شناخته می شود توانسته است با استفاده از این ابزار، ویندوز ۸.۱ آر تی (۶.۳.۹۶۰۰ WinPE) را بر روی لومیا ۵۲۰ خودش اجرا کند! برای کسانی که با WinPE آشنایی ندارند باید بگوییم این نسخه که مخفف عبارت Windows Preinstallation Environment است، یک نسخه بسیار کوچک شده از سیستم عامل ویندوز است که طوری طراحی شده تا بر روی حداقل سخت افزار اجرا شود WinPE معمولاً در جهت آماده کردن رایانه ها برای نصب ویندوز کاربرد دارد و البته علاوه بر این، کاربرد های دیگری را نیز داراست.

هکر مذکور، در توییتر خود نوشت:

ویندوز آر تی ۶.۳.۹۶۰۰ WinPE بر روی نوکیا لومیا ۵۲۰

وی در همین توییت یک تصویر را نیز قرار داده است که در ادامه مشاهده می کنید:

CU7fx-bUcAApCKQ

در انجمن XDA نیز Wack0Distractor این چنین گفته است:

با تشکر از Heathcliff74@ (شخصی که این ابزار را نوشته است) و همچنین شرکتWPinternals، زیرا بدون آن ها انجام این کار عملاً غیر ممکن بود. بعد از پچ کردن امضای دیجیتالی که نرم افزار Winload.exe را چک می کند و همچنین اضافه کردن چند تغییر و مطلب halexts و رجیستری به آن ها، من مجبور شدم تا در کرنل ۱ بایت پچ کنم و در طول فرآیند بوت هیچ پیغام چک کننده باگ SECURITY_SYSTEM ظاهر نشد. البته من به جز halexts، هنوز هیچ درایوری را به طور کامل اضافه نکرده ام که این کار را به زودی انجام خواهم داد. پس با این حساب تاچ اسکرین در حال حاضر کار نمی کند.

همان طوری که Wack0Distractor نیز اشاره کرد، تاچ اسکرین در حال حاضر بر روی لومیا ۵۲۰ کار نمی کند. اگر شما هم مشتاق هستید که در خصوص فرآیند انجام این کار بیشتر بدانید باید بگوییم متاسفانه به نظر نمی رسد که هکر مذکور به این زودی ها شیوه انجام این کار را منتشر کند. این بسیار جالب است که ببینیم هکر ها در آینده چه کار هایی را می توانند با این ابزار منتشر شده انجام دهند.

رضا روحی

درباره ی رضا روحی

رضا روحی
دانشجوی کارشناسی ارشد کامپیوتر گرایش نرم افزار ، علاقه مند به زبان های برنامه نویسی ، علاقه مند به رباتیک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code