goodmorning

۵ روش برای آغاز صبحی بهتر

خیلی اوقات شب‌ها با خیال راحت به تخت خواب می‌رویم و درباره‌ی تمام کارهایی که می‌خواهیم فردا انجام بدهیم، فکر و خیال می‌کنیم. اما صبح روز بعد با کرختی در رخت‌خواب می‌مانیم و منتظر صبحانه و باقی روتین‌های روز می‌شویم.

این‌طوری معمولا به خودمان می‌آییم و می‌بینیم ظهر شده و هیچ کاری نکرده‌ایم. ولی اگر کمی تیز باشید، می‌توانید با طراحی چند برنامه‌ی ساده کارهای زیادی را در ساعت‌های اولیه‌ی روز به سرانجام برسانید.

در این‌جا ۵ روش را به شما معرفی می‌کنیم.

به طور علمی اثبات شده که انجام این کارها موجب فعال شدن سریع مغز در هنگاه بیدار شدن و در نتیجه انجام کارهای بیش‌تر در ابتدای روز می‌شود.

alarm clock

۱. وسوسه نشوید که بیش‌تر بخوابید.

سعی کنید آن «چند دقیقه خواب بیش‌تر» که همه‌ی ما دوست داریم را نادیده بگیرید و بدن‌تان را عادت بدهید که با همان زنگ اول بیدار شود. ساعت‌های زنگ‌دار و زنگ هشدار (alarm) گوشی‌ها امکان اسنوز (snooze) دارند. به این صورت که زنگ ساعت در آن لحظه قطع می‌شود و چند دقیقه بعد دوباره زنگ می‌زند. این کار را نکنید. با هر بار زنگ ساعت که خواب صبح شما قطع می‌شود، «اینرسی خواب» طولانی‌تر می‌شود. اینرسی خواب، احساسی است که بین بیدار شدن از خواب و هشیار شدن به انسان دست می‌دهد. اگر چند بار خواب صبح‌تان را قطع کنید، بیدار شدن در نهایت برای‌تان سخت‌تر می‌شود و دیرتر به حالت هشیاری می‌رسید. پس اگر می‌خواهید زودتر بیدار شوید، با همان زنگ اول بیدار شوید و بیش‌تر نخوابید.

۲. به ساعت بدن‌تان توجه کنید و روزهای تعطیل را بیش‌تر نخوابید.

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که عاشق شب زنده‌داری هستند و مدت‌هاست که صبح زود سرحال از خواب بیدار نشده‌اند. باید بدانید اختلالی به نام «تاخیر فاز خواب» (Delayed sleep phase disorder) وجود دارد و کسانی که به آن دچار هستند، دیر به خواب می‌روند و سخت از خواب بیدار می‌شوند. این مشکل حادی نیست و خیلی راحت می‌توان ساعت بدن یا همان «ریتم شبانه‌روزی» (circadian rhythm) را به حالت منظم و سالم برگرداند. سعی کنید شب‌ها به کارهای سنگین نپردازید و پرده‌ها را باز بگذارید تا نور آفتاب به طور طبیعی بیدارتان کند.

متاسفانه پیروی از این برنامه برای کسانی که اختلال خواب دارند آسان نیست. ولی باید برای تنظیم ساعت درونی بدن‌تان، خواب صبح روزهای تعطیل را کنار بگذارید.

sleep in for weekend morning

۳. یک لیوان آب پرتقال بخورید.

امروز افراد زیادی دچار استرس و نگرانی هستند. خوردن یک لیوان آب پرتقال تازه تاثیر فوق‌العاده‌ای بر آرامش، سرحال شدن و آغاز یک روز خوب دارد. از نظر علمی ثابت شده که رایحه‌ی مرکبات در کاهش نگرانی و استرس افراد مفید است. در یک مطالعه مشخص شد که انتشار این عطر در فضای دندان‌پزشکی، استرس افرادی که منتطر نوبت بودند را کاهش داد. بر اساس یک گزارش از بخش غذا و کشاورزی سازمان ملل، ویتامین C موجود در مرکبات در رفع استرس موثر است.

۴. یک سیب بخورید.

در عین حال که کافیین در فعال کردن مغز موثر است، توصیه می‌کنیم به جای آن سیب بخورید. سیب منبع انرژی بسیار غنی‌تری در مقایسه با کافیین است و قند طبیعی موجود در آن، باعث می‌شود که احساس شادابی کنید. ضمن این‌که آنتی‌اکسیدان فراوانی هم دارد که برای بدن بسیار مفید است.

apple in morning

۵. سخت‌ترین و پراسترس‌ترین کارهایی که دارید را اول صبح انجام بدهید.

اگر واقعا می‌خواهید صبح پرباری داشته باشید، وقت‌تان را با کارهای ساده و پیش پا افتاده تلف نکنید. محققان دانشگاه استنفورد دریافته‌اند که هرچه روز بگذرد و انرژی انسان کاهش پیدا کند، نیروی اراده‌ی او بیش‌تر تحلیل می‌رود. به عبارت دیگر، خیلی سخت‌تر روی کار تمرکز می‌کنید، زودتر حواس‌تان پرت می‌شود و انجام کارها برای‌تان مشکل‌تر خواهد شد. پس کارهای‌تان را اولویت‌بندی کنید و کارهای مهم‌تر را در همان اول صبح که اراده‌ی انسان هم قوی‌تر است، انجام بدهید.

رضا روحی

درباره ی رضا روحی

رضا روحی
دانشجوی کارشناسی ارشد کامپیوتر گرایش نرم افزار ، علاقه مند به زبان های برنامه نویسی ، علاقه مند به رباتیک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code