Hubble Veil

تصویر خیره کننده از سحابی ویل

تصویر جدیدی که از تلسکوپ فضایی هابل منتشر شده، بینندگان را با زیبایی و پیچیدگی سحابی تور پرده یا ویل روبه‌رو می‌کند. این سحابی روح مانند معروف تنها شاهد ابرنواختری (سوپرنوا) بزرگ است که نشانه‌ی مرگ یک ستاره‌ی غول پیکر با جرم تقریبی ۲۰ برابر خورشید می‌باشد.

سحابی ویل که به صورت مجموعه‌ای از گازهای رشته‌ای نشان داده می‌شود، حدود ۸۱۰۰ سال پیش منفجر شد و از آن زمان به اندازه‌ی ۱۱۰ سال نوری توسعه یافت. این سحابی در لبه‌ی یک حباب از گاز کم تراکم قرار گرفته و اکنون می‌توانیم موج ضربه‌ای این ابرنواختر را ببینیم.

hubble

ویل حدود ۲۱۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد و در صورت فلکی دجاجه قرار گرفته است. اگرچه ساختار این سحابی با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست، اما به قدری وسیع است که می‌تواند به اندازه‌ی شش برابر ماه در آسمان ما دیده شود.

تصویر جدید درواقع تصویری موزائیکی از شش عکس گرفته شده توسط هابل است که دو سال نوری از این سحابی بزرگ را ثبت کرده است. هر رنگ موجود در تصویر نشان‌دهنده عنصر و گاز متفاوتی است، به طوریکه رشته‌های هیدروژن با رنگ قرمز، سولفور با رنگ سبز و اکسیژن با رنگ آبی نشان داده شده‌اند.

با مقایسه‌ی تصویر جدید و تصاویر قدیمی گرفته شده در سال ۱۹۹۷، دانشمندان ناسا امیدوارند دیدگاه دقیق‌تری از سحابی ویل را بدست آورند.

 

رضا روحی

درباره ی رضا روحی

رضا روحی
دانشجوی کارشناسی ارشد کامپیوتر گرایش نرم افزار ، علاقه مند به زبان های برنامه نویسی ، علاقه مند به رباتیک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code