reCaptcha
reCaptcha

تاریخ مصرف CAPTCHA های سنتی اینترنت به پایان رسید

حدود یک سال و نیم پیش گوگل متوجه شد که می‌توان با اجرای کدهای صحیحی CAPTCHA های سنتی اینترنت را در ۹۹٫۸ درصد مواقع هک کرد. از آن زمان تاکنون این کمپانی در صدد ایجاد سیستم جایگزینی برای CAPTCHA های اینترنتی بوده است.

امروز بالاخره این سیستم آماده شده و گوگل آن را با نام NoCAPTCHA reCAPTCHA به اهالی اینترنت معرفی کرد. سیستم جدید می‌تواند بدون نیاز به وارد کردن کاراکترها و اعداد انگلیسی، انسان یا غیر انسان بودن کاربران را تشخیص بدهد.

سیستم جدید تنها دارای چک‌باکسی است که در کنار آن عبارت “من یک روبات اینترنتی نیستم” نوشته شده. کافی است کاربر بر روی این چک‌باکس کلیک کند و گوگل با اجرای مراحل کنترلی پیوسته در کنار موتور آنالیز ریسک خود، متوجه انسان یا روبات بودن شما می‌شود.

مرحله آنالیز شما در همین نقطه به پایان می‌رسد، اما اگر noCAPTCHA به غیرانسان بودن شما مشکوک شود یک CAPTCHA معمولی اینترنتی و یا نمونه پیشرفته‌تر آن مانند انتخاب تصویر صحیح را پیش روی شما می‌گذارد. (تصویر زیر)

گوگل می‌گوید که این سیستم به خصوص برای کاربران موبایلی کار را آسان‌تر می‌کند و دیگر نیازی به وارد کردن کاراکترهای سخت وجود ندارد.

وینای شیت یکی از مدیران noCAPTCHA به وبسایت The Next Web گفت که اگرچه این سیستم در نگاه اول ساده به نظر می‌رسد، در پشت صحنه اتفاقات بسیاری برای آنالیز کاربران رخ می‌دهد. موتور آنالیز ریسک در این سیستم به نحوه برخورد و عملکرد کاربران در قبل، حین و پس از کلیک به چک‌باکس نظارت می‌کند و سپس رأی به انسان یا روبات بودن شما می‌دهد.

شیت می‌گوید که سیستم جدید گوگل به دنبال فاکتورهای یک کاربر معمولی اینترنتی است و با ثبت آن‌ها می‌تواند خود را به مرور هوشمندتر نیز کند. این سیستم فعلا برای همه کاربران فعال نشده و به مرور برای درصد بیشتری از کاربران اینترنتی ارائه خواهد شد.

گوگل همچنین اعلام کرده برنامه نویسانی که هم اکنون از سرویس CAPTCHA قدیمی استفاده می‌کنند کافی است برای بهره‌گیری از این سیستم خطوط بسیار کمی را به محصولاتشان اضافه کنند.

رضا روحی

درباره ی رضا روحی

رضا روحی
دانشجوی کارشناسی ارشد کامپیوتر گرایش نرم افزار ، علاقه مند به زبان های برنامه نویسی ، علاقه مند به رباتیک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code