nokia microsoft
nokia microsoft

رؤیای صادقه مایکروسافت برای آینده اسمارت فون ها

مایکروسافت در تلاش است تا ویژگی سنسورهای بی نظیر کینکت خود را به دستگاه‌های موبایلی ویندوز فونی نیز وارد کند… همین حالا حداقل در مورد یک دستگاه با چنین قابلیتی مطمئن هستیم که قرار است با نام رمز McLaren تا پایان سال راهی بازار شود. این قابلیت به کاربران اسمارت فون ها اجازه می‌دهد که با حرکت دست در بالای صفحه نمایش با اپلیکیشن ها و بازی‌ها (بدون لمس صفحه نمایش) کار کنند.

منابع مطلع به سایت The Verge گفته‌اند که این تکنولوژی در حال حاضر ۳D Touch یا Real Motion نامیده می‌شود و نوکیا چندین سال است که بر روی طراحی آن تلاش می‌کند. نخستین بار افشاگر سریالی و متصل به غیب (!) Evleaks بود که از وجود گوشی نوکیا مک‌لارن خبر داد. مدلی که گفته شده نسل جدیدی از لومیا ۱۰۲۰ خواهد بود با همان برآمدگی دوربین پشتی…

جنبه بی نظیر مک لارن به تعداد زیاد سنسورهای نهفته در آن جهت اجرای سیستم ۳D Touch برمی‌گردد. قابلیت ۳D Touch که در گوشی‌های سامسونگ یا HTC یا شرکت دیگری نمونه آن وجود ندارد، می‌تواند بهانه ‌های جدیدی برای خلاقیت توسعه دهندگان اپلیکیشن و گیم ایجاد کند. قابلیت‌هایی چون پاسخ دهی به یک تماس با تنها نزدیک کردن آن به گوش، قطع کردن آن با گذاشتن در جیب، قراردادن بر روی یک میز و فعال شدن اتوماتیک اسپیکرفون، قطع صدای گوشی به هنگام قرارگرفتن دست بر روی اسپیکر یا در نهایت حذف هشدارها با یک تکان در بالای صفحه نمایش همگی از ویژگی‌های ذکر شده برای سیستم ۳D Touch می‌باشد.

مایکروسافت همچنین در حال کار بر روی کنترل بیشتر صفحه نمایش به هنگام قرار گیری در دست نیز هست؛ به این معنی که هنگام دراز کشیدن شما در تخت خواب، ۳D Touch قادر باشد بر روی یک حالت (عمودی یا افقی) قفل شود و اجازه تغییر به آن داده نشود. 

گوشه‌های تلفن نیز برای ارتباط با سیستم عامل در نظر گرفته شده است و با قابلیتی که در اپلیکیشن دوربین این دستگاه‌ها قرار داده خواهد شد، با تنها حرکت دادن انگشت در گوشه‌های دستگاه، قادر به زوم تصویر خواهید بود. هدف مایکروسافت از ارائه تمام این موارد تسهیل استفاده از گوشی خواهد بود تا جایی که حتی خاموش کردن گوشی نیز با قرارگیری خاص آن در مشت فرد امکان پذیر خواهد بود. 

در ابتدا مقرر شده بود که مایکروسافت قابلیت ۳D Touch را همراه با ویندوز ۸٫۱ و با یک گوشی نوکیا به نام Goldfinger به بازار عرضه کند، اما به نظر می‌رسد که به دلیل آپدیت‌های بیشتر ارائه آن ظاهرا به پایان سال نقل مکان کرده است. گولدفینگر البته همین حالا هم وجود دارد و به عنوان یک وسیله مهندسی جهت آماده سازی توسعه دهندگان و آشنایی آن‌ها با تغییرات پیش رو و همچنین ارائه مک لارن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکته قابل توجه دیگر ۳D Touch را باید در ویژگی‌های تجربه کاربری یا UX ویندوز فون جستجو کرد. ویژگی جدیدی به نام MixView به ۳D Touch اجازه می‌دهد که با حرکت دست در بالای یک کاشی زنده، کاشی شروع به یک لرزش کوچک کند و اگر دستتان را به نشانه فشار دادن در هوا به پایین ببرید، آن کاشی زنده به چندین و چند کاشی دیگر با اندازه‌های مختلف تکه تکه می‌شود. هر کدام از این قطعات یکی از اطلاعات موجود در آن اپلیکیشن را به شما نمایان می‌کنند. تصور کنید که مثلا بر روی یک کاشی Contact را بزنید و اطلاعاتی از قبیل نام، آخرین ایمیل و یا عکس را پیش روی شما می‌آورد.

شنیده شده که اسمارت فون آینده آمازون تقریبا ویژگی‌هایی مشابه خواهد داشت (البته شایعه!) و حتی سامسونگ نیز ویژگی Air Gesture خود را دارد که قابلیت تغییر تراک موسیقی، جواب به تماس‌ها و رفت و آمد بین صفحات را امکان‌پذیر می‌کند، اما اغلب اوقات به نظر یک ویژگی اضافی می‌رسد تا ابزاری مفید. 

رضا روحی

درباره ی رضا روحی

رضا روحی
دانشجوی کارشناسی ارشد کامپیوتر گرایش نرم افزار ، علاقه مند به زبان های برنامه نویسی ، علاقه مند به رباتیک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code