omron-ping-pong-robot-4
omron-ping-pong-robot-4

رونمایی از ربات بازیکن پینگ‌پنگ در ژاپن

در اوایل این سال، مجموعه‌ی Kuka Robotics گام مهمی را در علم رباتیک برداشت و رباتی را آماده کرد که قادر به انجام بازی پینگ‌پنگ با بازیکن حرفه‌ای این رشته، تیمو بول، شد. متاسفانه این بازی فقط در سطح تبلیغاتی انجام شد و ربات فوق از تمامی قابلیت‌های خود برخوردار نبود. در حالیکه اکنون یک مجموعه‌ی ژاپنی با نام Omron ربات جدیدی را با قابلیت بازی پینگ‌پنگ ایجاد کرده‌اند که بدون شک قادر به غلبه بر یک رقیب نیمه حرفه‌ای انسانی است و همچنین می‌تواند مسابقات طولانی مدتی را با بازیکن‌های انسانی برگزار کند.

این ربات که بنا به اعلام Omron شش ماه تحت توسعه قرار داشته، بر روی سه پا می‌ایستد و با وزن ۶۰۰ کیلوگرم دارای طول ۲٫۷ متر است. این ربات به عنوان بخشی از تحقیقات تکنولوژی کنترل و سنجش Omron ساخته شده که هدف نهایی این طرح ساخت یک جامعه‌ی غنی از افراد بشری و ماشینی هماهنگ و بهینه شده می‌باشد.

این ربات برای ضربه زدن؛ موقعیت توپ، رقیب و ضربه‌ی قبل حریف را بررسی کرده و سپس به محاسبه‌ی خط سیر و شتاب توپ می‌پردازد. سپس ربات به محاسبه‌ی خروجی‌های مورد نیاز برای بازگرداندن توپ به نقطه‌ای که ضربه زدن برای حریف ساده باشد و با همان شتاب توپ دریافتی، اقدام می‌نماید. این پروسه تنها در کسری از ثانیه صورت می‌گیرد.

کمپانی سازنده چنین شرح داده است: “عالی‌ترین ویژگی ربات پینگ‌پنگ باز، داشتن هدف مشترک برگزاری یک رالی متوالی پینگ‌پنگ توسط آن با حریف انسانی است و بدین شیوه این ربات به گونه‌ای محاسبات خود را انجام می‌دهد که بتواند به هدف فوق دست یابد. برای رسیدن به این مهم، ربات باید بتواند موقعیت‌های حریف را تشخیص داده و عملکردهای خود را به گونه‌ای انجام دهد که از وی پشتیبانی نماید.”

Omron اعلام کرده که می‌توان از تکنولوژی سنجش و کنترل این ربات در همکاری و مشارکت میان ربات‌ها و انسان‌ها استفاده کرد. ربات پینگ‌پنگ باز در نمایشگاه CEATEC ژاپن در این هفته به نمایش گذاشته شد.

ویدئوی ای که مشاهده می کنید به معرفی برنامه‌های ربات پینگ‌پنگ باز Omron و عملکرد آن می‌پردازد.

 

دانلود ویدئو

 

منبع : بهترین ها در زمین

رضا روحی

درباره ی رضا روحی

رضا روحی
دانشجوی کارشناسی ارشد کامپیوتر گرایش نرم افزار ، علاقه مند به زبان های برنامه نویسی ، علاقه مند به رباتیک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code