windows phone 9
windows phone 9

ویندوزفون ۹ برای توسعه‌دهندگان در دسامبر منتشر می‌شو

در حالی که این روزها کاربران ویندوزفون شدیدا سرگرم خو گرفتن با ویندوزفون ۸٫۱ تازه آپدیت‌شده خود هستند، خبر رسیده که مایکروسافت علاوه بر کار بر روی ویندوز ۹ خود که در اواخر ماه سپتامبر طی کنفرانسی معرفی و سپس نسخه پیش‌نمایش آن منتشر می‌شود، پروژه ویندوزفون جدید را نیز به شکل موازی پیش می‌برد.

مایکروسافت آخرین آپدیت ویندوزفون ۸٫۱ را قرار است بر روی اسمارت فون سوپرمن یا همان لومیا ۷۳۰ خود قرار دهد. آپدیتی با نام GDR2 که هنوز جزئیات آن مشخص نیست، ولی ممکن است در ماه نوامبر به مرحله انتشار برسد. ولی مایکروسافت به فاصله یک ماه پس از آن و در دسامبر ۲۰۱۴ برنامه‌ریزی‌هایی را جهت انتشار ویندوزفون ۹ برای توسعه‌دهندگان انجام داده است.


این ویندوز فون طبق گزارشی که TK Tech News ارائه کرده، دارای ویژگی‌های مهمی خواهد بود. به عنوان مثال پشتیبانی از «مولتی ویندوز» در اسمارت فون های ۴٫۷ اینچی به بالا از ویژگی‌های ذکر شده برای ویندوزفون ۹ است. همچنین در این نسخه ویندوزفون با ویندوز RT نیز -طبق پیشبینی های پیشین- به یکدیگر متصل خواهند شد.

تعدادی از سایت‌های خبری مدتی قبل خبر داده بودند که امکان دارد مایکروسافت آپدیت شماره GDR3 را که بعد از GDR2 در ماه سپتامبر منتشر می‌شود، با عنوان ویندوز ۹ به بازار عرضه کند. این خبر با واقعیتی که در مورد ویندوز ۹ در جریان است، اندکی سازگار به نظر می‌رسد. همانطور که شاید بسیاری از شما بدانید، مایکروسافت آپدیت‌های بزرگی را که قصد داشت برای ویندوز ۸٫۱ ارائه کند، نگه داشته و مقرر شده که به ویندوز ۹ اضافه شوند.

می‌توان جزئیات همین سناریو را برای ویندوزفون ۹ نیز کنار هم قرار داد. ویندوزفون ۸٫۱ مطمئنا به قابلیت‌های بسیاری نیاز دارد تا یارای رقابت با iOS و اندروید را در بازار داشته باشد. تمرکز ویژه مایکروسافت بر روی ویندوزفون از قول‌هایی بوده که ساتیا نادلا در جریان حذف شغل‌های جنجالی مایکروسافت داده است. از طرفی معرفی اچ‌تی‌سی وان M8 ویندوزفونی سبب ایجاد اعتمادبه‌نفسی مضاعف برای افزایش هر چه بیشتر نفوذ مایکروسافت در بازار شده است.

با این حساب دست نگه‌داشتن مایکروسافت از ارائه آپدیت‌های بیشتر برای ویندوزفون ۸٫۱ و انتشار آن‌ها در قالب ویندوزفون ۹ یکی از محتمل‌ترین گزینه‌ها محسوب می‌شود.

TK قول ارائه جزئیات بیشتری را ویندوزفون ۹ داده است. پس صبر می‌کنیم ببینیم ورژن جدید این سیستم‌عامل قدرتمند اما گوشه‌گیر چه برگ برنده‌هایی را رو خواهد کرد.

رضا روحی

درباره ی رضا روحی

رضا روحی
دانشجوی کارشناسی ارشد کامپیوتر گرایش نرم افزار ، علاقه مند به زبان های برنامه نویسی ، علاقه مند به رباتیک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code