asimo
asimo

روند رشد ربات آسیمو و توسعه‌ی نسخه‌ی جدید آن

ربات‌های انسان‌نما روز به روز در حال پیشرفت هستند و ربات آسیموی هوندا (ASIMO) نیز از این قافله عقب نمانده است. اولین ربات دوپای هوندا در سال ۱۹۸۶ متولد شد و از آن زمان تاکنون تغییرات زیادی را پذیرفت. به طوری که نسخه‌ی امروزی این ربات، مدلی خودکار، باهوش و دارای عکس‌العمل مناسب و سریع می‌باشد.

درک بیشتر از علم رباتیک، توانایی به اشتراک گذاری دانش و دسترسی به تجهیزات لازم، منجر به ازدیاد ساخت و تکامل ربات‌های انسان نما شده است. ربات‌هایی مانند ربات چاپ سه‌بعدی Poppy و ربات آلمانی TORO به تازگی توسعه یافته‌اند. برخی از ربات‌های این بخش نیز سابقه‌ی نزدیک به سی ساله‌ی آسیمو را دارند.

آسیمو به منظور برآورده ساختن هدف هوندا مبنی بر کمک به جامعه‌ی انسانی ساخته شد. برای اجرای این هدف، این ربات باید به توانایی حرکت دادن اشیا در یک اتاق و حرکت بر روی پله‌ها قادر بوده و به طور کلی دو پا داشته باشد. طراحی اول با نام Eo، می‌توانست با گذاشتن یک پای خود جلوی پای دیگر به حرکت درآید، اما این عمل بسیار آهسته صورت می‌گرفت، به طوری که هر گام ربات مذکور به پنج ثانیه زمان احتیاج داشت.

هوندا به ارتقای توانایی راه رفتن ربات‌های خود در اواخر دهه‌ی ۸۰ و اوایل دهه‌ی ۹۰ ادامه داد. نوآوری‌های صورت گرفته بر روی ربات‌های هوندا در زمان یاد شده شامل مدل‌سازی راه رفتن ربات، تعیین مرکز ثقل و تجهیزات گشتاور، و افزودن سنسورهایی به ربات‌ها بوده است.

از سال ۱۹۹۳، این کمپانی ربات‌های پادار خود را با افزودن بخش بالای بدن به دنیای ربات‌های انسان نما وارد کرد و به آن‌ها توانایی تشخیص اهداف خاص، بالا رفتن از پله‌ها و حمل اشیا را بخشید. سپس، در سال ۲۰۰۰، اولین ربات آسیمو معرفی شد.
آسیمو به منظور فعالیت در دنیای انسانی طراحی شد و اهداف خاصی برای آینده‌ی آن در نظر گرفته شد. این ربات قادر به تشخیص صدا و تصویر است. تکنولوژی i-Walk، به آن اجازه‌ی تغییر مرکز ثقلش را برای انجام برخی از حرکات خاص مانند دور زدن می‌دهد.

نسل دوم از ربات آسیمو در سال ۲۰۰۲ معرفی و ویژگی‌های جدیدی به آن افزوده شد، از جمله توانایی حرکت مستقل، تشخیص اشیا، صورت، حرکات و اشاره‌های خاص و تشخیص محیط اطراف. اتصال اینترنت نیز به ربات جدید افزوده شد که به آسیمو امکان پاسخ‌دهی به برخی سوالات ساده مانند اطلاعاتی از اخبار و آب‌وهوا را می‌داد.

در سال ۲۰۰۵، نسخه‌ی جدیدی از ربات انسان‌نمای هوندا منتشر شد که قادر به اجرای وظایفی در دنیای واقعی بوده است، مانند حمل یک سینی نوشیدنی و یا پانچ یک کارت. ربات جدید قادر به دویدن با سرعت بالا نیز بود بدون اینکه سُر بخورد یا بیافتد. علاوه بر این، تعدادی سنسور به منظور تامین ورودی‌های بصری، اولتراسونیک و تشخیص زمین به ربات افزوده شد. به طور کلی در این سال با رباتی مواجه شدیم که کاملا مفید، خودکار و کاربردی بود.

سال ۲۰۰۷، قابلیتی توسعه داده شد که به وسیله‌ی آن دو یا تعداد بیشتری ربات آسیمو می‌توانستند با یکدیگر در ارتباط باشند و به صورت گروهی به انجام یک کار مبادرت ورزند. به وسیله‌ی این دستاورد، آسیمو می‌توانست بدون برخورد به انسان یا مانع پیش رو، کار خود را انجام دهد. این ربات همچنین در این سال این قابلیت را کسب کرده بود که در صورت پایین آمدن ظرفیت باتری، خود را به یک شارژر برساند. این نسخه از آسیمو بود که در ارکستر سمفونیک دیترویت ۲۰۰۸ شرکت داشت.

جدیدترین نسخه از آسیمو در سال ۲۰۱۱ معرفی شد. این ربات میزبان تعداد زیادی سنسور شد که برخی از آن‌ها به شبیه‌سازی حواس خاص انسان اختصاص دارد و همچنین ربات جدید قادر به حفط تعادل بهتر نسبت به مدل‌های قبل است و برای اولین بار دارای دستان ماهرانه‌ای شده است. سنسورهای لمسی تعبیه شده در دست آسیمو و انگشتان انعطاف‌پذیر آن به این ربات امکان اجرای وظایفی مانند باز کردن درب بطری‌ها و ریختن مایعات را می‌دهد.

از تمام دوران توسعه‌ی ربات آسیمو یاد کردیم تا به معرفی جدید آن برسیم. آسیموی جدید با تجهیز به نوآوری‌های جدید در بروکسل معرفی شد. بسیاری از پیشرفت‌های صورت گرفته در آن، درواقع اصلاحات قابلیت‌های موجود است، اما به اندازه‌ی کافی چشمگیر می‌باشند.

هوش بهبودیافته به ربات جدید در تشخیص صورت و صدای چندین اسپیکر به طور همزمان کمک می‌کند. ربات جدید بر اساس دانسته‌های قبلی خود از حضور در یک جشن، می‌تواند رفتار بعدی خود را در جشن بعدی از همان نوع، تنظیم نماید، البته این قابلیت با تکیه بر اطلاعات جمع‌آوری شده توسط سنسورهای ربات بدست می‌آید.

سرعت حرکت آسیمو اکنون می‌تواند به ۹ کیلومتر/ساعت رسیده که ۲٫۹ کیلومتر/ساعت سریع‌تر از قبل است و همچنین می‌تواند به پشت بدود، بپرد و یا لی‌لی کنان حرکت کند. دستان ربات بسیار ماهرانه‌تر طراحی شده و به آن امکان بلند کردن یک بطری و چرخاندن یک فنجان را می‌دهد و البته می‌تواند از دست خود برای اجرای زبان اشاره استفاده کند. این ربات اکنون دارای ۵۷ درجه‌ی آزادی است که نسبت به ۲۳ درجه‌ی پیش، تغییر قابل ملاحظه‌ای‌ست. ارتفاع ربات ۱۳۰ سانتی‌متر و وزن آن ۵۰ کیلوگرم گزارش شد.

هوندا اعلام کرده که بسیاری از ویژگی‌ها و قابلیت‌های آسیمو، نتیجه‌ی تحقیقات این کمپانی بر روی قابلیت‌های تصمیم‌گیری ربات‌هاست. این تحقیقات، آسیمو را به تطبیق رفتارش با شرایط دنیای واقعی قادر کرده و طبق ادعای هوندا، ما را یک گام به دنیایی که در آن ربات‌ها می‌توانند برای اجرای وظایف خاصی در محیط خانه یا سایر مکان‌ها به کار گرفته شوند، نزدیک کرده است.

منبع : بهترین ها در زمین

رضا روحی

درباره ی رضا روحی

رضا روحی
دانشجوی کارشناسی ارشد کامپیوتر گرایش نرم افزار ، علاقه مند به زبان های برنامه نویسی ، علاقه مند به رباتیک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code