Darpa-facebook
Darpa-facebook

دارپا این بار به جاسوسی شبکه‌ های اجتماعی روی آورد

وبسایت گاردین دیروز در مطلبی از تلاش گسترده و چندین میلیون دلاری دارپا، آژانس تحقیقات پیشرفته وزارت دفاع آمریکا جهت زیرنظرداشتن فعالیت‌های فیس بوک، توییتر، Digg، Reddit، Pinterest و دیگر شبکه‌های اجتماعی خبر داد.

این تحقیقات جزئی از برنامه ویژه این آژانس با نام «شبکه های اجتماعی در ارتباطات استراتژیک» می‌باشد. یکی از موارد مطالعاتی این برنامه ارسال پیام‌هایی برای کاربران و برآورد جواب آن‌ها به این پیام‌هاست. حتی گفته شده که دارپا توییترهای لیدی گاگا و جاستین بیبر، دو تن مشهورترین ستاره‌های حال حاضر دنیای موسیقی را نیز نظر دارد تا نحوه رد و بدل شدن پیام در این صفحات را بررسی کند.

وبسایت کیک استارتر، مرکز رونمایی و دریافت کمک‌های مالی پروژه‌های جدید نیز از مراکزی است که دارپا به آن علاقمند شده است. شاید قابل توجیه‌ترین مکان برای جاسوسی همین وبسایت باشد، چون خارق العاده ترین استارتاپ ها و پروژه‌های علمی و غیرعلمی دنیا از همین وبسایت، کسب و کار خود را آغاز می‌کنند.

اما دارپا و تحقیقات نظامی‌اش را چه کار به توییتر لیدی گاگا و جاستین بیبر؟!

بر اساس گفته‌های خود دارپا برنامه ای که هم اکنون در حال اجراست، از «غافلگیری‌های استراتژیک» جلوگیری می‌کند. «عدم غافلگیری» از طریق آنالیز پخش اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی و سپس طراحی و توسعه ابزارهایی برای پشتیبانی از اپراتورهای انسانی در کشف و ثبت اطلاعات اشتباه و همچنین شناسایی فریب‌های اطلاعاتی انجام می‌شود.

به نظر پروژه ای کاربردی از سوی دارپا می‌رسد، اما وقتی که پای ارتش آمریکا پیش می‌آید قبول کنید که اندکی حسن نیت دشوار است. از امروز دقت کنید که اگر در شبکه‌های اجتماعی پیامی مشکوک دریافت کردید یا توییتی از ناکجاآباد سر از تایم لاین شما در آورد، جوانب احتیاط را رعایت کنید!

رضا روحی

درباره ی رضا روحی

رضا روحی
دانشجوی کارشناسی ارشد کامپیوتر گرایش نرم افزار ، علاقه مند به زبان های برنامه نویسی ، علاقه مند به رباتیک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code