زبان های برنامه نویسی
زبان های برنامه نویسی

۱۰ زبان برنامه نویسی که در سال ۲۰۱۴ باید یاد بگیرید

در گزارش زیر می‌توانید اطلاعاتی در مورد «۱۰ زبان برنامه نویسی که باید در سال ۲۰۱۴ بیاموزید» را مطالعه کنید

 زبان‌های برنامه‌نویسی ساختارهای زبانی دستورمداری در کامپیوتر هستند که به‌وسیله آنها می‌توان یک الگوریتم را به‌وسیله ساختارهای دستوری متفاوت برای اجرای رایانه توصیف کرد و با این روش امکان نوشتن برنامه جهت تولید نرم‌افزارهای جدید به‌وجود می‌آید.

معمولا هر زبان برنامه‌نویسی دارای یک محیط نرم‌افزاری برای وارد کردن متن برنامه، اجرا، کامپایل و رفع اشکال آن است.

در گزارش زیر می‌توانید اطلاعاتی در مورد «۱۰ زبان برنامه نویسی که باید در سال ۲۰۱۴ بیاموزید» را مطالعه کنید:

۱٫ جاوا (Java)

برای سرمایه گذاری در پروژه های اقتصادی بهترین زبان، زبان برنامه نویسی جاوا و .NET مایکروسافت است که از بین این دو باز هم جاوا حرف اول را می زند و طبق آخرین اطلاعات بیش از ۹ میلیون نفر در سراسر دنیا به این زبان برنامه نویسی می کنند که این نشان دهنده تعداد بسیاری زیادی از برنامه های کاربردی و… می باشد که به این زبان نوشته شده اند و نیاز به پشتیبانی، نگهداری و بروزرسانی دارند.

سیستم عامل Android که خود گستردگی خوبی دارد برای تکامل روز به روز نیاز به برنامه ها و ابزار های جدیدی دارد که همگی باید به زبان جاوا باشند.

طبق آخرین آمار انجمن برنامه نویسان TIOBE زبان برنامه نویسی جاوا به لحاظ کارائی و استفاده دارای بالاترین رنکینگ در سرتاسر دنیاست.

۲٫ زبان برنامه نویسی C

زبان C در سال ۱۹۷۲ توسط دنیس ریچی از روی زبان B و BCPL در آزمایشگاه بل ساخته شد و ویژگی‌های جدیدی همچون نظارت بر نوع داده‌ها نیز به آن اضافه شد.

ریچی از این زبان برای ایجاد سیستم‌عامل یونیکس استفاده کرد اما بعدها اکثر سیستم‌عامل‌های دیگر نیز با همین زبان نوشته شدند.

این زبان با سرعت بسیاری گسترش یافت و چاپ کتاب «The C Programming Language» در سال ۱۹۷۸ توسط کرنیگان و ریچی باعث رشد روزافزون این زبان در جهان شد.

متأسفانه استفاده گسترده این زبان در انواع کامپیوترها و سخت‌افزارهای مختلف باعث شد که نسخه‌های مختلفی از این زبان به‌وجود آید که با یکدیگر ناسازگار بودند.

۳٫ زبان برنامه نویسی C++

زبان C++ توسط بی‌یارنه استراس‌تروپ دانمارکی در سال ۱۹۷۹ در آزمایشگاه‌های بل، برای بهبود زبان سی و بر مبنای آن ساخته شد و آن را C با کلاس (C With Classes) نام‌گذاری نمودند.

زبان برنامه‌نویسی C++ یک زبان برنامه‌نویسی رایانه‌ای همه‌منظوره، شیءگرا، سطح بالا می‌باشد. این زبان دارای قابلیت‌های انواع داده ایستا، نوشتار آزاد، چندمدلی، معمولا زبان ترجمه شده با پشتیبانی از برنامه‌نویسی ساخت‌یافته، برنامه‌نویسی شیءگرا، برنامه‌نویسی جنریک است.

این زبان به همراه جد خود C از پرطرفدارترین زبان‌های برنامه‌نویسی تجاری هستند و دارای قابلیت زبان‌های سطح بالا و پایین به‌صورت هم‌زمان است.

۴٫ زبان برنامه نویسی C#

#C یک زبان برنامه نویسی چند مدلی می باشد که شامل دستوری، تابعی ، عمومی، شیئگرا و جزء گرا است. این زبان توسط شرکت ماکروسافت و از دل زبان Net . ماکروسافت خلق و پرورش یافت و بعدها توانست استاندارهای Ecma و ISO را دریافت کند و به‌عنوان یک زبان استاندارد تائید شود.

زبان # C زبان برگزیده ماکروسافت برای ایجاد سیستم عامل windows phone 7 می باشد. این زبان نیز مانند زبان جاوا برای پروژه های اقتصادی و بزرگ بسیار انتخاب خوبی است.

گرچه تعداد برنامه نویسانی که به این زبان برنامه نویسی می کنند به پای برنامه نویسان جاوا نمی رسد ولی به لطف پشتیبانی مایکروسافت و امکان استفاده از مجموعه Visual Studio مایکروسافت، این زبان یکی از مدعیان قوی در بین زبان‌های برنامه نویسی است.

طبق فهرست بندی انجمن TIOBE رنکینگ این زبان در ردیف ۶ جدول زبان‌های برنامه نویسی قرار دارد.

۵٫ زبان برنامه نویسی Objective-C

این زبان از زبان‌های Smalltalk و C اقتباس شده است و تاثیری به‌سزایی در ایجاد زبان جاوا داشت.

 این زبان اساسا برای استفاده بر روی سیستم عامل‌های Mac OS X و iOS شرکتApple ایجاد شده است و اخیرا با رشد روز افزون و محبوبیت زیاد محصولات شرکتApple مثل iPhone و iPod و iPad کمبود شدید برنامه نویسان Objective-C بیش از همیشه احساس می شود.

زیرا همچنان با رشد علاقمندان به این دستگاه‌های تقاضاهای زیادی برای برنامه های کاربردی و جانبی این دستگاه ها وجود خواهد داشت.

۶٫ زبان برنامه نویسی PHP

php یک زبان عمومی است که برای برنامه های کاربردی و به‌خصوص برای طراحی صفحات وب بسیار محبوب است، اگر می‌خواهید مستقل و آزاد برنامه نویسی کنید PHP یکی از زبان‌های ایده آل و خوب است.

این زبان یک زبان اسکریپتی است که اساس و بنیان ایجاد آن برای طراحی صفحات پویای وب بوده است و در فهرست رده بندی TIOBE در ردیف چهارم قرار دارد.

۷٫ زبان برنامه نویسی Python

زبان‌های برنامه نویسی پویا به‌خصوص Python برای ایجاد برنامه های کاربردی تحت وب و برنامه های کاربردی ابری در قالب هایی مثل Django استفاده می‌شوند.

python-logo-glassy

موتور برنامه های گوگل با زبان Python نوشته شده است و فقط با این زبان پشتیبانی و بروز می شود.

مزیت های زبان های Pythone نسبت به PHP بیشتر است چون زبان PHP فقط برای برنامه های تحت وب استفاده می‌شود درحالی‌کهPython عمومی‌تر هستند و به منظورهای متفاوتی مثل هوا و فضا، اقتصادی، نظامی و…. قابل استفاده هستنند. این زبان در رده بندی TIOBE در رده هفتم قرار دارد.

۸٫ زبان برنامه نویسی Ruby

Ruby زبانی متوازن و دقیق است و توسط شخصی به‌نام Yukihiro «Matz» Matsumoto نوشته و ایجاد شده است. او این زبان را از میان زبان‌های مورد علاقه خود یعنی Smaltalk, Perl, Ada, Eiffel و Lisp استنتاج کرده تا یک زبان جدید با توابع برنامه نویسی کامل و متوازن داشته باشد.

 این زبان اولین بار در سال ۱۹۹۵ وارد بازار شد و در سال ۲۰۰۶ با پذیرش عمومی نسبتا بالایی مواجه شد. زبان Ruby برای ساخت برنامه های تحت وب، شبیه سازها، مدل سازی های سه بعدی، برنامه تجاری، رباتیک، شبکه، علوم مخابراتی، سیستم های مدیریت سیستم و بسیاری موارد دیگرا ستفاده می شود.

طراح و سازنده این زبان در سال ۲۰۱۰ گفت: هیچ برنامه نویس زبان Ruby نمی شناسم که بیکار مانده باشد.

این زبان در ردیف دهم ده زبان برتر دنیا قرار دارد.

۹٫ JavaScript

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی مختص وب می باشد که کلیه مرورگرهای معروف و عمومی اینترنتی از آن پشتیبانی می‌کنند.

این زبان در رده بندی انجمن TIOBE در ردیف یازدهم قرار دارد.

۱۰٫ SQL

مخفف Structerd Query Language میباشد زبانی ساختیافته برای پرس و جو از بانک اطلاعاتی می‌باشد. با استفاده از SQL می‌توانید داده‌هایی را که در بانک اطلاعاتی خود دارید به نحوی که می‌خواهید بازیابی کنید و مورد تحقیق واگر خواستید تغییر دهید.

برای تمرین کردن با SQL به یک بانک اطلاعاتی همچون SQL – server و Access یا اوراکل و یا هر بانک اطلاعاتی دیگری نیازمندید.

گرچه SQL زبانی تحت استاندارد ANSI (American National Standards Institute) می‌باشد اما هر بانک اطلاعاتی از نسخه دلخواه خودش استفاده می‌کند بنابراین ممکن است بعضی از دستورات در یک بانک اطلاعاتی بنا به نسخه ای از اس کیو ال که استفاده می‌کند با دستورات در بانک اطلاعاتی دیگر کمی متفاوت باشد.

رضا روحی

درباره ی رضا روحی

رضا روحی
دانشجوی کارشناسی ارشد کامپیوتر گرایش نرم افزار ، علاقه مند به زبان های برنامه نویسی ، علاقه مند به رباتیک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code