google_android_L
google_android_L

افزایش ۳۶ درصدی عمر باتری با Android L

گوگل در جریان برگزاری کنفرانس توسعه‌دهندگان خود برخلاف سنت همیشگی پرده از نسخه‌ی پیش‌نمایش اندروید L، نسخه‌ی آتی سیتسم‌عامل اندروید برداشت. 

تست باتری انجام شده در زومیت شامل پخش یک ویدئو بصورت ممتد تا تخلیه‌ی کامل باتری و خاموش شدن نکسوس ۵ مورد آزمایش بود. این تست نشان برتری غیرمحسوس  عمر باتری نکسوس ۵ در زمان استفاده از اندروید L در مقایسه با اندروید کیت‌کت داشت. حال وب‌سایت Ars Technica در تست باتری خود که مبتنی بر لود صفحات وب است، خبر از بهبود عملکرد ۳۶ درصدی باتری در اندروید L دارد.

گوگل در طی توسعه‌ی نسخه‌های مختلف اندروید، پروژه‌های گوناگونی را کلید زده که از جمله‌ی آن می‌توان به Butter برای توسعه‌ی اندروید آبنبات‌پاستیلی، Svelte در کیت‌کت و Volta برای اندروید L اشاره کرد. هر یک از این پروژه‌ها هدفی را دنبال می‌کردند که این هدف برای Butter بهبود رابط‌گرافیکی کاربر، Svelte امکان استفاده از اندورید کیت‌کت در ابزار‌هایی با سخت‌افزار ضعیف‌تر و Volta با هدف بهبود کارایی و ارتقا عملکرد اندروید صورت گرفته است که افزایش عمر باتری نیز جزئی از آن است.

در تست Ars Technica از یک دستگاه نکسوس ۵ استفاده شده و تست باتری یکبار در اندروید کیت‌کت و بار دیگر در اندروید L به انجام رسیده است. در هر دو نسخه، روشنایی صفحه‌ روی ۲۰۰ کاندلا در متر مربع تنظیم شده و اتصال به شبکه‌ی WiFi نیز برای لود صفحات برقرار شده است. طی این تست، بارگذاری صفحه‌ی وب به فاصله‌ی ۱۵ ثانیه تا اتمام باتری ادامه یافته است. نتایج این تست گویای بهبود عمرباتری در اندروید L به میزان ۳۶ درصد است، چراکه اندروید کیت‌کت پس از ۳۴۵ دقیقه خاموش شده در حالی که نکسوس ۵ مجهز به اندروید L پس از ۴۷۱ دقیقه خاموش شده است.

AndroidLTest

براساس اطلاعات منتشر شده، در نسخه آتی اندروید زمانی که یک اپلیکیشن در پس‌زمینه آغاز به فعالیت کرده و گوشی را برای چند ثانیه‌ از حالت استندبای خارج می‌کند، دو دقیقه طول می‌کشد تا گوشی دوباره به حالت استندبای بازگردد. بسیاری مواقع نیز این پروسه بدون روشن شدن نمایشگر بوده و ما متوجه آن نمی‌شویم. گوگل در اندروید L با استفاده از API زمان‌بندی جدید، چنین پروسس‌هایی را بصورت گروهی اجرا می‌کند و از این‌رو دیگر اپلیکیشن‌ها نمی‌توانند بصورت انفرادی در حالت استندبای منابع موجود را در اختیار گرفته و موجب مصرف باتری شوند. همچنین باید به جایگزینی ران‌تایم قدیمی Dalvik با ران‌تایم ART نیز اشاره کرد که نقش موثری در کاهش مصرف انرژی خواهد داشت.

رضا روحی

درباره ی رضا روحی

رضا روحی
دانشجوی کارشناسی ارشد کامپیوتر گرایش نرم افزار ، علاقه مند به زبان های برنامه نویسی ، علاقه مند به رباتیک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code