کرتانا
Cortana

کرتانا رسما برای اندروید و IOS معرفی شد

کرتانا رسما برای اندروید و IOS معرفی شد

پس از ماه ها آزمایش کردن و ارسال بازخورد، مایکروسافت بالاخره دستیار صوتی خود، یعنی کرتانا را رسما به سیستم عامل های اندروید و iOS آورد. در واقع این کار، آخرین و جدید ترین تلاش مایکروسافت برای سوق دادن کاربران به سمت ویندوز ۱۰ است که تمرکز ویژه ای بر روی خدمات و برنامه های فرا پلتفرمی دارد. مایکروسافت سال گذشته از کرتانا که به صورت اختصاصی بر روی ویندوز فون قرار داشت رونمایی کرد، اما این دستیار دوست داشتنی راه جدید خود را پیدا کرده و به عنوان یک دستیار واقعی، در هر دستگاهی که شما داشته باشید، با شما خواهد بود.

این ارتباط بین پلتفرمی توسط یک برنامه ی قابل نصب بر روی گوشی های اندرویدی و دارای iOS برقرار می شود و به کاربران ویندوز ۱۰ این امکان را می دهد تا داده های خود را سراسر دستگاه های خود از جمله ی رایانه ی شخصی، گوشی های ویندوزی، اندرویدی و آیفون ها، به اشتراک بگذارند. در حالی که نسخه ی ویندوزی کرتانا همچنان بسیار قدرتمند تر از نسخه ی اندرویدی و آیفونی است، اما مایکروسافت همچنان به کار کردن بر روی این برنامه ها ادامه خواهد داد. مایکروسافت سال گذشته خبر از همکاری با رام معروف اندرویدی ساینوژن داد و اکنون می توان به راحتی دریافت که کرتانا نقش اساسی در این همکاری ایفا خواهد کرد.

مارکوس اَش، مدیر بخش کرتانا در مایکروسافت می گوید: “آن ها تجربه ی پایه ی کرتانا و اندروید را می گیرند، و این دو را با یکدیگر ادغام می کنند. در حال حاضر برنامه ی کرتانا برای اندروید و iOS از قابلیت های ابتدایی این دستیار صوتی همچون رهگیری پرواز ها، بسته های پستی، علاقه مندی ها، آب و هوا و یادآوری ها پشتیبانی می کند، اما کرتانای ساینوژن از قابلیت هی کرتانا نیز برای فعال کردن این دستیار صوتی بهره مند خواهد شد. همچنین کرتانای ادغام شده با ساینوژن دارای قابلیت های دیگری نیز همچون روشن و خاموش کردن شبکه ی دسترسی به اینترنت، باز کردن یک برنامه، فعال کردن قابلیت ساعات آرام و دیگر قابلیت های سیستمی بهره مند خواهد شد.

مایکروسافت این قابلیت ها را بر روی نسخه ی ویندوزی کرتانا (گوشی و دسکتاپ) فعال کرده است و کاربران می توانند از آن ها استفاده کنند، اما محدودیت هایی که توسعه دهندگان در اندروید و iOS دارند، باعث می شود که مایکروسافت نتواند کرتانا را با آن سیستم عامل ها ادغام کند و این ویژگی ها برای آن ها در دسترس نباشد. ممکن است رام ساینوژن یک راه حل برای این مشکل باشد، اما مایکروسافت همچنان به تلاش و کار بر روی بهبود نسخه ی اصلی این برنامه ادامه خواهد داد. مارکوس اَش در خصوص اهمیت بهبود کرتانا در تمام سیستم عامل ها این گونه توضیح می دهد که هدف مایکروسافت، ایجاد یک تجربه ی task continuation است که بتوان در آن داده های خود را به اشتراک گذاشت و فعالیت های خود را در تمام دستگاه ها ادامه داد. با این کار مایکروسافت در ایجاد یکپارچگی در تمام دستگاه ها بسیار پیشرو خواهد بود و خیلی سخت است که فکر کنیم شرکتی حتی بتواند در این خصوص به مایکروسافت نزدیک شود.

بخشی از این task continuation امروزه در دستگاه های دارای ویندوز ۱۰ با امکان پاسخ به سک تماس از دست رفته از طریق پیامک نمایان شده است. این یک مثال کوچک از اینکه کرتانا چگونه می تواند در سراسر دستگاه های شما اجرا شود و همه ی آن ها را به صورت همگام سازی شده نگه دارد و شما لذت یک تجربه ی فرای پلتفرمی را ببرید. البته این قابلیت فعلا با گوشی های ویندوزی و اندرویدی کار می کند و به دلیل محدودیت های توسعه دهندگان در iOS، آیفون دار ها فعلا نمی توانند از آن بهره مند شوند. با این حال خیلی راحت می توان پیش بینی کرد که کرتانا به چه سمتی می رود و در آینده آن را چگونه خواهیم دید. مارکوس اَش در ادامه ی توضیحات خود، به قابلیت های بیش تر و هیجان انگیز تری نیز اشاره می کند: “شما در آینده خواهید دید که ما در این قسمت چند کار بسیار جالب انجام خواهیم داد …. با ترکیب یک ویندوز  دسکتاپ و دیگر دستگاه ها، ما فکر می کنیم که می توان چند کار بسیار قدرتمند و خارق العاده انجام داد.”

اما عرضه ی کرتانا برای سیستم عامل های دیگر، از نظر ما هم کار بسیار مثبت و خوبی است. شاید کرتانا تا سال گذشته یک دستیار صوتی بامزه و بی رقیب بود، اما گوگل و اپل بی کار ننشسته اند و سعی می کنند قابلیت های کرتانا را برای دستیار های صوتی خود نیز به ارمغان بیاورند. بنابراین کرتانا دیگر دلیل محکم و قانع کننده ای برای مهاجرت به ویندوز فون تلقی نمی شد، در نتیجه مایکروسافت با این استراتژی هوشمندانه، سعی می کند کاربران دیگر سیستم عامل ها را با کرتانا آشنا کرده و کاری کند که کاربران، کرتانا را به دستیار صوتی اصلی گوشی هایشان ترجیح دهند و البته در عین حال موجبات ناراحتی اپل و گوگل را نیز فراهم آورند. مایکروسافت با توسعه ی خدمات پیشرفته تر و خاص تر از کرتانا، هنوز هم ابزار های قوی برای جذب کاربران به اکو سیستم خود دارد و کرتانا حتی می تواند به این مهاجرت بیش تر کمک کند.

رضا روحی

درباره ی رضا روحی

رضا روحی
دانشجوی کارشناسی ارشد کامپیوتر گرایش نرم افزار ، علاقه مند به زبان های برنامه نویسی ، علاقه مند به رباتیک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code